Lider Włocławek 2004-2005 - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Kalendarium

20

04-2024

sobota

21

04-2024

niedziela

22

04-2024

pon.

23

04-2024

wtorek

24

04-2024

środa

25

04-2024

czwartek

26

04-2024

piątek

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 3, wczoraj: 41
ogółem: 365 541

statystyki szczegółowe

Goście


 

 

 

Free counters!

 

 

Higiena młodego piłkarza

Higiena osobista młodego piłkarza.

Dbanie o higienę regularnie trenującego młodego zawodnika jest bardzo ważną sprawą w aktywnym życiu sportowca. Prawidłowe zachowania przed i po treningu mające w odpowiedni sposób zadbać o naszą higienę osobistą wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie oraz oddalą ryzyko wystąpienia różnych urazów, które mogą nam się przytrafić w przypadku zaniedbań w tej sferze naszego życia. Odpowiednie zachowania w kierunku higieny pozwolą nam cieszyć się regularną grą w piłkę nożną bez konieczności przerywania treningów, co jak wiemy przekłada się na spadek naszych umiejętności piłkarskich oraz pogorszenie własnego stanu zdrowia. Higiena dzieli się na kilka dziedzin, w tym poście odniosę się do tych elementów higieny, które ważne są dla młodego piłkarza w uprawianiu swojej ulubionej dyscypliny sportu.

Podstawowym zabiegiem, który powinien jak najszybciej przerodzić się w nawyk młodego piłkarza jest kąpiel po treningu lub meczu. Skorzystanie z prysznica po wysiłku fizycznym wpływa na czystość naszej skóry, włosów oraz paznokci, a takżejest elementem odnowy biologicznej. Tylko zadbana skóra chroni nasz organizm przed różnego rodzaju drobnoustrojami chorobotwórczymi. Nieumyta skóra staje się idealnym siedliskiem dla rozwoju bakterii oraz grzybów wpływających negatywnie na nasz organizm, a także źle wpływa na nasz sen, który jest bardzo ważny dla młodego sportowca. Idąc pod prysznic powinniśmy korzystać z kąpieli w klapkach i pamiętać, że powinniśmy umyć całe nasze ciało, a nie tylko poszczególne jego elementy. Dlatego należy umyć dokładnie twarz, szyję, plecy, narządy płciowe, stopy, pięty, paznokcie, uszy, a nie koncentrować się tylko na rękach, nogach i brzuchu. Skórą jest pokryte całe nasze ciało i każdy skrawek skóry powinien być po treningu umyty. Wpłynie to pozytywnie na nasze zdrowie i zapobiegnie wystąpieniu wielu nieprzyjemnych chorób, między innymi grzybicy, na którą szczególnie narażone są osoby aktywne fizycznie. Bakterie oraz grzyby gromadzą się także na naszym sprzęcie sportowym i dlatego powinniśmy dbać o czystość naszego sprzętu, który bezpośrednio styka się z naszą skórą.

Higiena odnosi się więc też do unikania pożyczania sobie nawzajem sprzętu sportowego, odnosząc się do zdania powyżej. Dotyczy to przede wszystkim butów piłkarskich, ochraniaczy, klapek, użyczania ręcznika do wytarcia się po kąpieli jak również spożywania napojów z jednego bidonu przed, w trakcie i po treningu. Takie zachowania mają uchronić młodego sportowca przed ryzykiem zarażenia się różnymi chorobami mogącymi występować u kolegi z drużyny. Przykładem tutaj może być grzybica stóp, która może wystąpić po skorzystaniu z pożyczonych butów czy klapek. Często spożywanie wody z jednej butelki staje się przyczyną przeziębienia wielu zawodników w drużynie lub zarażenie się innymi nieprzyjemnymi chorobami. Musimy więc wiedzieć, że powinniśmy unikać pożyczania elementów ubioru czy bidonów kolegom z zespołu dla naszego własnego dobra. Jeżeli zapomnimy bidonu z napojem na trening to powinniśmy mieć świadomość, że pijąc z butelki kolegi możemy go nieświadomie zarazić lub on może zarazić niechcący nas. Pamiętajmy więc, iż korzystanie z nie swoich rzeczy treningowych jest niehigieniczne i może przyczynić się do pogorszenia naszego stanu zdrowia.

Bardzo ważnym elementem w tym temacie jest dbanie o czystość i zdrowie naszych zębów. Chore zęby w wielu przypadkach przyczyniają się do występowania wielu urazów związanych z mięśniami. Gromadzące się w chorych zębach bakterie przedostają się do krwiobiegu i przyczyniają się do osłabienia naszych mięśni, które podczas wykonywania różnych ćwiczeń fizycznych ulegają uszkodzeniu. Powinniśmy więc szczególnie dbać o nasze zęby myjąc je po każdym posiłku i regularnie odwiedzać dentystę, który skontroluje stan naszego uzębienia. Zaniedbanie tego aspektu przyczyni się do choroby zębów, a w kolejnym etapie przerodzi się w kontuzję, która wyeliminuje nas z piłkarskiego treningu.

Pamiętać też należy o tym, że jako piłkarze narzędziem naszej pracy są nogi, a głównie stopy. Dlatego oprócz mycia stóp, by uchronić je przed wystąpieniem grzybicy trzeba też zadbać o element tej części ciała, który jest często zaniedbywany, a mianowicie paznokcie. Oprócz usuwania zanieczyszczenia spod paznokci trzeba pilnować, by paznokcie były odpowiednio przycięte przed założeniem butów piłkarskich i rozpoczęciem kopania piłki. Zbyt długie paznokcie powodują uwieranie w bucie, przyczyniają się do zmniejszenia przez to komfortu gry w piłkę, a w skrajnych przypadkach ulegają pęknięciu, złamaniu czy stłuczeniu co nie jest przyjemne i przyczynia się do ograniczenia w korzystaniu z części ciała jaką jest nasza stopa. Zdarza się, ze uszkodzony paznokieć lub paznokcie skutecznie wyeliminują nas z treningów lub meczów. Obcinając paznokcie musimy wiedzieć jednak jak to robić by nie zrobić sobie krzywdy. Jeśli jeszcze tego sami nie robiliśmy poprośmy o pomoc naszych rodziców.

Dbanie o higienę osobistą, a szczególnie o jej elementy przedstawione powyżej pozwolą młodemu piłkarzowi cieszyć się lepszym zdrowiem, które jest mu bardzo potrzebne podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych w trakcie treningów i meczów. Sportowiec powinien wiedzieć, że wiele prostych zachowań i zastosowań może uchronić go przed wyeliminowaniem z treningu na pewien okres czasu. Wiele chorób czy urazów bierze się z nawyków stosowanych wcześniej, uważanych za nieistotne dla naszego zdrowia, a tak naprawdę mogą one przyczyniać się do wielu poważnych zmian w naszym organizmie. Higiena powinna być więc ważną sferą naszego życia i powinniśmy o nią dbać zarówno dla celów piłkarskich, ale także podczas dnia codziennego wolnego od treningu ponieważ zdrowie powinno być dla każdego najważniejsze.

Źródło: http://mlodypilkarz.blogspot.com/

Zepsute zęby – niebezpieczeństwem dla zdrowia całego organizmu sportowca

Dbanie o jamę ustną kojarzy nam się jedynie ze szczotkowaniem zębów i wizytami u dentysty. To jednak dość duża ignorancja. Zdrowe zęby i dziąsła to nie tylko brak przykrego zapachu z ust. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, na jak wiele rzeczy ma wpływ to, jak dbamy o naszą jamę ustną. Warto więc włączyć ekonomiczne myślenie i dostrzec jak wiele dostajemy korzyści, w zamian za mały wysiłek.Zastanawialiście się kiedyś nad tym, że zdrowe zęby mogą mieć wpływ na Waszą karierę? Nie? To duży błąd. Pewnie zauważyliście, że podczas badań w przychodni sportowej lekarz ogląda stan uzębienia. Przychodzi wtedy myśl: po co ? Przecierz gram nogami, głową, ciałem. Co mają do tego zęby ?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że higiena jamy ustnej ma wpływ na cały nasz organizm

Zepsute zęby istotnie wpływają na stan naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Nikogo nie trzeba przekonywać, że zniszczone zęby nie dodają uroku, nie każdy jednak wie, że ząb dotknięty próchnicą lub objęty ropniem stanowi wrota infekcji dla wielu chorobotwórczych drobnoustrojów. Zakażenie może rozpoczynać się w miazdze zęba i rozprzestrzeniać się poprzez kanały zęba obecne w jego korzeniach do tkanek, skąd może dostawać się także do kości.

Po dostaniu się do kości, o ile schorzenie nie jest leczone zaczyna się proces ropotwórczy, ropa zbiera się w wyniku odpowiedzi odpornościowej organizmu na inwazję mikroorganizmów, głównie bakterii. Zebrana ropa może pozostawać w kościach lub szukać ujścia przez tkanki miękkie. Proces zapalny objawia się zwykle bólem, gorączką, dreszczami i pogorszeniem samopoczucia.

Zakażenie może wykorzystywać do szerzenia się także inne drogi – takie jak układ chłonny wraz z węzłami oraz krwiobieg – jest to wówczas pośrednia droga przenoszenia się infekcji. Infekcje z jamy ustnej często rozprzestrzeniają się do głębokich warstw tkanek szyi, a stamtąd wędrują do śródpiersia, czyli części klatki piersiowej, w której znajdują się niezbędne do życia organy – serce i sąsiadujące z nim płuca. Zapalenie śródpiersia pochodzące od zębów, objawia się nieustępującą gorączką, dusznościami i bólem w klatce piersiowej.

Stanu zębów nie wolno lekceważyć, aby jak najlepiej dbać o zęby zaleca się codzienną higienę jamy ustnej oraz wizyty kontrolne u stomatologa co najmniej raz na 6 miesięcy. Regularne przeglądy pozwalają na zauważenie oznak próchnicy na jej początkowym etapie, dzięki czemu może ona być leczona bezboleśnie. Należy zwrócić uwagę na to, że założone wypełnienia, potocznie nazywane „plombami” niestety nie są wieczne i z czasem stają się nieszczelne, co może doprowadzić do przenikania przez nie bakterii i powtórnej próchnicy, dlatego należy je kontrolować i w razie potrzeby wymienić. Lepiej jest zapobiegać chorobom zębów, niż je leczyć, nie tylko ze względu na koszty, ale także na ból i zagrożenie dla zdrowia. Wyleczenie próchnicy wszystkich zębów oraz regularne usuwanie kamienia nazębnego pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażeń i przyczynia się do poprawienia stanu zdrowia całego organizmu i lepszego samopoczucia.

 

 

Jak prawidłowo szczotkować zęby

 

 

 

         

Reklama

Jesteśmy na:

        

Pogoda

Zegar

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Losowa galeria

Kalisz Cup
Ładowanie...